Ce ar trebui să se știe despre transformarea firii
De-a lungul anilor în care experimentează lucrarea lui Dumnezeu și ascultă predici, există unii oameni care au o oarecare înțelegere despre ei, care sunt capabili să vorbească despre câteva experiențe reale și să aibă părtășie despre stările lor reale, pătrunderile personale, progresul propriu, neajunsurile lor și despre modul în care plănuiesc să pătrundă. Dar există unii oameni care nu au nicio înțelegere despre ei înșiși și care nu sunt capabili să vorbească despre nicio experiență reală. Sunt capabili să vorbească doar despre chestiuni exterioare, precum cuvintele și doctrinele, lucrarea exterioară, situațiile curente și progresul predicării Evangheliei, dar nimic despre intrarea concretă în viață sau despre experiențe personale. Asta arată că ei nu au ajuns încă pe drumul corect pentru a intra în viață. Transformarea firii unei persoane nu este o schimbare de comportament, nici nu e o pretinsă schimbare exterioară sau o modificare temporară făcută din zel. Oricât de bune ar fi aceste schimbări, ele nu pot lua locul schimbărilor din viața-fire. Motivul pentru toate aceste lucruri este că aceste schimbări exterioare pot fi realizate prin eforturi omenești, dar schimbările din viața-fire nu pot fi realizate doar prin efortul personal al omului. Experimentarea judecății, mustrării, încercărilor și rafinării din partea lui Dumnezeu este necesară pentru realizarea acestui lucru, precum și desăvârșirea din partea Duhului Sfânt. Deși oamenii care cred în Dumnezeu manifestă un oarecare comportament bun, niciunul dintre ei nu I se supune cu adevărat lui Dumnezeu, nu Îl iubește cu adevărat pe Dumnezeu sau nu poate respecta voia lui Dumnezeu. De ce se întâmplă asta? Din cauza faptului că acest lucru necesită o schimbare în viața-fire, iar o simplă schimbare a comportamentului este departe de a fi suficientă. O schimbare a firii înseamnă că ai cunoștințe și experiență cu privire la adevăr și că adevărul a devenit viața ta, că îți poate direcționa și domina viața și tot ce ține de tine. Aceasta este o schimbare în viața-fire pe care o ai. Doar oamenii care dețin adevărul ca viață sunt cei ale căror firi s-au schimbat. În trecut, s-ar putea să fi existat unele adevăruri pe care nu le puteai pune în practică atunci când le înțelegeai, dar acum poți practica orice aspect al adevărului pe care îl înțelegi, fără obstacole sau dificultăți. Când practici adevărul, te simți plin de pace și fericire, dar dacă nu poți practica adevărul, simți durere și conștiința ta este tulburată. Poți practica adevărul în orice, poți trăi după cuvintele lui Dumnezeu și poți avea o bază pentru a trăi. Asta înseamnă că firea ta s-a schimbat. Acum poți să renunți cu ușurință la noțiunile și închipuirile tale, la preferințele și preocupările tale trupești și la acele lucruri la care nu puteai renunța înainte. Simți că sunt cu adevărat bune cuvintele lui Dumnezeu și că practicarea adevărului este cel mai bun lucru de făcut. Asta înseamnă că firea ta s-a schimbat. Schimbarea firii cuiva sună foarte simplu, dar este de fapt un proces care implică o mulțime de experiențe. În această perioadă, oamenii trebuie să îndure multă suferință – trebuie să-și supună propriile trupuri și să se răzvrătească împotriva trupului lor, trebuie, de asemenea, să îndure suferința judecății, mustrării, emondării, încercărilor și rafinării și trebuie, de asemenea, să experimenteze multe eșecuri și căderi și să îndure suferința luptelor interioare și a chinului. Numai după aceste experiențe pot oamenii să aibă o oarecare înțelegere a propriei lor naturi, dar o oarecare înțelegere nu produce imediat o schimbare completă; ei trebuie să treacă printr-un proces lung de încercări, rafinare și emondare și trebuie să caute încontinuu adevărul și să-l practice; doar atunci vor putea să-și alunge puțin câte puțin firile corupte. De aceea este nevoie de o viață întreagă pentru a-ți schimba firea. De exemplu, dacă dezvălui corupție într-o problemă, poți practica imediat adevărul odată ce îți dai seama de acest lucru? Nu poți. În acest stadiu al înțelegerii, alții te emondează, iar apoi, mediul tău te constrânge să acționezi în conformitate cu adevărurile-principii. Uneori, tot nu ești împăcat să faci asta și îți spui: „Trebuie să acționez așa? De ce nu pot să procedez cum vreau eu? De ce mi se cere mereu să practic adevărul? Nu vreau să fac asta, nu am energia pentru asta!” Experimentarea lucrării lui Dumnezeu necesită parcurgerea următorului proces: de la a fi reticent în a practica adevărul, la a practica de bunăvoie adevărul; de la negativitate și slăbiciune, la putere și capacitatea de a te răzvrăti împotriva trupului. Când oamenii ajung la un anumit punct al experienței și apoi trec prin niște încercări, prin rafinare și, în cele din urmă, ajung să înțeleagă intențiile lui Dumnezeu și unele adevăruri, atunci ei vor fi oarecum fericiți și dispuși să acționeze în conformitate cu adevărurile-principii. La început, oamenii practică adevărul cu o oarecare reticență. Să luăm ca exemplu realizarea cu devotament a propriilor îndatoriri: ai o oarecare supunere în realizarea îndatoririlor, o oarecare cunoaștere cu privire la ce înseamnă să-I fii devotat lui Dumnezeu și o oarecare înțelegere a adevărului, dar când vei fi capabil să fii devotat în totalitate și vei fi capabil să îți realizezi îndatoririle atât cu vorba, cât și cu fapta? Acest lucru va necesita un proces. În timpul acestui proces, ai putea suferi multe greutăți. Unii oameni s-ar putea să te emondeze, iar alții s-ar putea să te critice. Ochii tuturor vor fi pe tine, scrutându-te, și doar atunci vei începe să realizezi că greșești și că vina îți aparține, că lipsa de devotament în realizarea datoriei tale este inacceptabilă și că nu trebuie să fii superficial. Duhul Sfânt te va lumina din interior și îți va face reproșuri atunci când vei greși. În timpul acestui proces, vei ajunge să înțelegi unele lucruri despre tine însuți și vei ști că ai prea multe impurități, că nutrești prea multe motive personale și ai prea multe dorințe extravagante atunci când îți realizezi îndatoririle. Odată ce ai înțeles esența acestor lucruri, dacă poți să vii înaintea lui Dumnezeu în rugăciune și să ai pocăință adevărată, poți fi curățit de acele lucruri corupte. Dacă, în această manieră, cauți frecvent adevărul pentru a-ți rezolva problemele reale, vei păși treptat pe calea cea dreaptă a credinței; vei începe să ai experiențe adevărate de viață, iar firile tale corupte vor începe, treptat, să fie curățite. Cu cât firile tale corupte sunt mai curățite, cu atât mai mult ți se va transforma viața-fire.
Deși mulți oameni își îndeplinesc acum îndatoririle, în esență, câți oameni își fac de mântuială îndatoririle? Câți oameni pot accepta adevărul și își pot îndeplini îndatoririle conform adevărurilor-principii? Câți oameni își realizează îndatoririle conform cerințelor lui Dumnezeu, după ce firile lor s-au schimbat? Analizând mai mult aceste lucruri, vei putea să știi dacă tu corespunzi cu adevărat standardului în realizarea datoriei tale și, de asemenea, vei putea vedea clar dacă firea ta s-a schimbat. A obține o transformare a firii nu este un lucru simplu; nu înseamnă doar să faci câteva schimbări de comportament, să dobândești o oarecare cunoaștere a adevărului, să poți să vorbești puțin despre propria experiență cu privire la fiecare aspect al adevărului sau să ai câteva schimbări ori să devii puțin supus după ce ești disciplinat. Aceste lucruri nu constituie o transformare a vieții-firi. De ce spun asta? Deși poate că te-ai schimbat oarecum, încă nu te supui cu adevărat. Poate că uneori ești capabil să pui adevărul în practică deoarece mediul este potrivit sau pentru că există cineva care te supraveghează și doar atunci ești capabil să te supui oarecum. În plus, când ai o dispoziție bună și starea ta este normală, sau când ai lucrarea Duhului Sfânt, poți practica adevărul. Dar dacă ești în toiul unei încercări – când suferi ca Iov în timpul unei încercări sau când te confrunți cu încercarea morții – vei mai fi capabil să practici adevărul și să rămâi ferm în mărturie? Vei fi în stare să spui ceva asemănător cu ceea ce a spus Petru: „Chiar dacă ar fi să mor după ce Te cunosc, cum să nu fac asta bucuros și fericit?” Ce prețuia Petru? Ceea ce prețuia Petru era supunerea și considera cunoașterea lui Dumnezeu ca fiind cel mai important lucru, așa că a fost capabil să se supună până la moarte. Transformarea firii nu are loc peste noapte; este nevoie de o viață întreagă de experiență pentru a o obține. Înțelegerea adevărului este puțin mai ușoară, dar a putea practica adevărul în diverse contexte este greu. De ce există mereu unele dificultăți în practicarea adevărului, în timp ce nu există niciuna când cineva acționează după propria voință? Asta arată că, atunci când oamenii practică adevărul, ei sunt mereu tulburați de firile lor corupte; nu are mare legătură cu mediul extern. Așadar, cea mai mare dificultate a oamenilor în practicarea adevărului sunt propriile firi corupte. Indiferent despre ce fel de dificultate este vorba, ea este direct legată de firile corupte ale cuiva; dificultățile apar toate pentru că firile sale corupte se manifestă și provoacă piedici. Astfel, pentru a practica adevărul, este esențial să te răzvrătești împotriva trupului și să te răzvrătești împotriva propriilor firi corupte; oamenilor li se cere să sufere și să plătească un preț înainte de a putea pune adevărul în practică. Dacă nu ar avea firi corupte, nu ar trebui să sufere și să plătească un preț pentru a practica adevărul. Nu este acesta un fapt evident? Câteodată, ar putea să pară că pui adevărul în practică, dar în realitate, natura acțiunilor tale nu este aceea de a practica adevărul. Urmându-l pe Dumnezeu, mulți oameni sunt capabili să-și abandoneze familiile și carierele și să-și facă îndatoririle și, prin urmare, cred că practică adevărul. Cu toate acestea, ei nu sunt niciodată capabili să ofere o mărturie adevărată bazată pe experiență. Ce se petrece, exact, aici? Dacă îi evaluezi după noțiunile omului, par să practice adevărul și, totuși, Dumnezeu nu recunoaște ceea ce fac ei drept practicarea adevărului. Asta se datorează faptului că tot ceea ce fac nu este pentru a-L mulțumi pe Dumnezeu, ci pentru a câștiga binecuvântări și recompense. Dacă lucrurile pe care le faci sunt alterate de motivele tale personale, atunci ai tendința să te abați de la principii și nu se poate spune că practici adevărul; aceasta este doar un tip de conduită. Strict vorbind, acest tip de conduită a ta va fi probabil condamnată de Dumnezeu; nu va fi aprobată sau amintită de El. O disecare ulterioară a esenței și sursei sale va arăta că izvorăște din natura Satanei. Atunci, acest lucru te face un răufăcător, iar această conduită a ta constituie o împotrivire față de Dumnezeu. Dintr-o perspectivă umană, poate că unii oameni care nu au discernământ vor spune: „Acest lucru nu constituie înfăptuirea răului, nici nu constituie provocarea de perturbări și tulburări și nu a provocat nicio daună. Ceea ce s-a spus și s-a făcut pare, de asemenea, logic și rezonabil.” Dar ceea ce oamenii nu pot desluși este că impuritățile și motivele din interiorul lor sunt elemente rele, așa că acțiunile lor chiar constituie fapte rele și chiar constituie o împotrivire față de Dumnezeu. De aceea, ar trebui să stabilești dacă a existat o schimbare în firea ta și dacă pui adevărul în practică, folosind cuvintele lui Dumnezeu și uitându-te la motivele din spatele acțiunilor tale. Nu depinde de faptul dacă acțiunile tale se conformează sau nu închipuirilor și ideilor omenești sau dacă sunt pe gustul tău; nu de astfel de lucruri atârnă. Mai degrabă, depinde de faptul dacă Dumnezeu spune dacă ești sau nu în concordanță cu intențiile Sale, dacă acțiunile tale au sau nu adevărul-realitate și dacă îndeplinesc sau nu standardele cerute de El. Doar a te măsura după cerințele lui Dumnezeu este precis. Transformarea firii și punerea în practică a adevărului nu sunt atât de simple și ușoare pe cât își imaginează oamenii. Înțelegeți acest lucru acum? Aveți vreo experiență în acest sens? Când vine vorba de esența acestui aspect, este posibil să nu o înțelegeți; intrarea voastră a fost exagerat de superficială. Alergați toată ziua, din zori până la amurg, trezindu-vă devreme și culcându-vă târziu și totuși, nu ați dobândit transformarea în viața-fire pe care o aveți și nu puteți înțelege ce este transformarea firii. Aceasta înseamnă că intrarea voastră este prea superficială, nu-i așa? Indiferent cât timp ați crezut în Dumnezeu, este posibil să nu simțiți lucrurile esențiale și profunde ce au legătură cu transformarea firii. Se poate spune că firea voastră s-a schimbat? De unde știți dacă Dumnezeu vă aprobă sau nu? Cel puțin, te vei simți deosebit de ferm în privința a tot ceea ce faci și vei simți cum Duhul Sfânt te îndrumă și te luminează și lucrează în tine în timp ce tu îți faci îndatoririle, faci orice lucrare în casa lui Dumnezeu sau în viața ta de zi cu zi. Vei putea vedea cum acțiunile tale corespund cuvintelor lui Dumnezeu, se vor conforma adevărurilor-principii și, odată ce ai experimentat lucrurile într-un anumit grad, vei simți că modul în care ai acționat în trecut era relativ potrivit. Dacă, totuși, după ce ai experimentat lucruri o perioadă, simți că unele dintre lucrurile pe care le-ai făcut în trecut nu erau potrivite și ești nemulțumit de ele și simți că nu erau în conformitate cu adevărul, atunci asta dovedește că tot ceea ce ai făcut a fost făcut împotrivindu-te lui Dumnezeu. Este o dovadă că slujirea ta a fost plină de răzvrătire, împotrivire și moduri umane de a acționa și că ai eșuat în totalitate în a obține schimbări ale firii. Prin această părtășie, acum vă este clar cum ar trebui să înțelegeți schimbarea firii? S-ar putea să nu discutați de obicei despre transformarea firii voastre și să aveți rar părtășie despre experiențele personale. În cel mai bun caz, aveți părtășie despre: „Am fost negativ cu ceva timp în urmă. Apoi, m-am rugat lui Dumnezeu, iar El m-a luminat asupra faptului că aceia care cred trebuie să treacă prin încercări. Am cugetat la acest lucru o perioadă și am considerat că despre asta e vorba. De asemenea, există unele aspecte în care nu sunt devotat în timp ce-mi îndeplinesc datoria, așa că pur și simplu am acceptat acest lucru. După un timp, mi-am regăsit motivația și nu am mai fost negativ.” După ce ați avut părtășie, și alții spun: „Starea noastră este cam aceeași, la fel și firea noastră coruptă.” Dacă întotdeauna aveți părtășie despre aceste lucruri, va fi o problemă – nu veți percepe esența lucrurilor, nici nu le veți vedea clar. Indiferent cât de mulți ani veți crede, viața-fire pe care o aveți nu se va putea schimba.
Transformarea firii se referă în principal la transformarea naturii unei persoane. Lucrurile inerente naturii unei persoane nu pot fi percepute din comportamentele sale exterioare. Ele sunt direct legate de valoarea și semnificația existenței acelui individ și de perspectiva sa asupra vieții și de valorile sale; ele sunt legate de lucrurile din adâncul sufletului său și de esența sa. Dacă o persoană nu poate accepta adevărul, nu va suferi nicio transformare în aceste aspecte. Doar experimentând judecata și mustrarea cuvintelor lui Dumnezeu și ajungând să aibă cunoaștere despre Dumnezeu pot oamenii să înțeleagă realmente adevărul. Perspectivele lor asupra lucrurilor și perspectivele lor asupra existenței și valorilor încep să se schimbe. Părerile lor asupra lucrurilor devin aliniate la adevăr și în armonie cu cuvântul lui Dumnezeu, iar ei devin capabili să se supună cu adevărat lui Dumnezeu și să-I fie loiali în îndeplinirea datoriei lor. Doar aceasta este schimbarea firii. În prezent, dacă oamenii nu pot obține o înțelegere a adevărului, atunci, deși pot depune la exterior un mic efort și pot suferi o mică greutate în îndeplinirea datoriei lor și pot fi în stare să îndeplinească rânduieli de lucru de la Cel de mai sus și să îndeplinească unele sarcini simple și pot părea să aibă puțină supunere, atunci când întâlnesc ceva care nu este în conformitate cu noțiunile lor, răzvrătirea lor va reapărea. De exemplu, când ești emondat, vei argumenta și vei încerca să te aperi, iar când lovește un dezastru natural sau provocat de om, te vei plânge și vei cârti la adresa lui Dumnezeu. Acest lucru dezvăluie că tu nu ești o persoană care se supune cu adevărat lui Dumnezeu. Prin urmare, acel pic de supunere și schimbare exterioară este doar o schimbare de comportament; nu se ridică la nivelul schimbării firii. Poate că ești capabil să alergi mult de colo-colo, să suferi multe greutăți și să înduri o mare umilință; poate că te simți foarte aproape de Dumnezeu, iar Duhul Sfânt poate că face o oarecare lucrare asupra ta. Totuși, când Dumnezeu îți cere să faci ceva ce nu se conformează noțiunilor tale, poți refuza să te supui, poți găsi scuze, te poți răzvrăti împotriva lui Dumnezeu și I te poți împotrivi și, în cazuri grave, chiar Îl poți pune la îndoială și I te poți opune. Aceasta este o problemă gravă! Arată că încă ai o natură care I se împotrivește lui Dumnezeu, că nu înțelegi realmente adevărul și că nu ai suferit absolut nicio transformare în viața-fire pe care o ai. După ce sunt demiși sau îndepărtați, unii oameni merg până acolo încât Îl judecă pe Dumnezeu și spun că Dumnezeu nu este drept. Ba chiar se ceartă cu Dumnezeu și ripostează, răspândindu-și noțiunile despre Dumnezeu și nemulțumirea față de El peste tot pe unde merg. Astfel de oameni sunt cu adevărat diavoli răi care I se împotrivesc lui Dumnezeu. Oamenii care au natura unui diavol rău nu se vor schimba niciodată și ar trebui abandonați. Numai cei care pot să caute adevărul în orice situație, să accepte adevărul și să se supună lucrării lui Dumnezeu au o speranță să câștige adevărul și să dobândească o schimbare a firii. În experiențele tale, trebuie să înveți să discerni stări care par normale la suprafață. Poate suspini și plângi în timpul rugăciunii sau simți că inima ta Îl iubește atât de mult pe Dumnezeu și este foarte aproape de El, însă aceste stări sunt doar lucrarea Duhului Sfânt și nu înseamnă că ești o persoană care Îl iubește pe Dumnezeu. Dacă încă poți să-L iubești și să I te supui lui Dumnezeu chiar și atunci când Duhul Sfânt nu lucrează, sau când Dumnezeu face lucruri care nu corespund noțiunilor tale, numai atunci ești o persoană care Îl iubește cu adevărat, o persoană care deține adevărul-realitate și o persoană care și-a schimbat viața-fire.
Unde începi transformarea firii tale? Aceasta începe cu înțelegerea propriei tale naturi. Este un lucru esențial. Așadar, cum îți înțelegi natura? Discernând ce firi corupte ai. Odată ce ai discernut clar aceste firi corupte, îți vei înțelege natura-esență. Sunt unii care întreabă: „Cum îmi înțeleg firea coruptă?” Desigur, trebuie să o înțelegi conform cuvintelor lui Dumnezeu și să o discerni în conformitate cu adevărul. Cum pui asta în practică, deci? Comparând firea coruptă pe care o dezvălui cu acele cuvinte de expunere din partea lui Dumnezeu. Ar trebui să discerni oricât de mult poți corespunde. Dacă poți să corespunzi și să discerni mult, atunci vei fi capabil să-ți înțelegi firea coruptă. Aceia dintre voi care credeți de mult timp și practicați în acest fel de mulți ani, aveți acum o înțelegere a propriei voastre naturi? Probabil că nici pe departe! Comparația voastră trebuie să urmeze o cale; o persoană nu poate spune lucruri bazându-se pe nimic. Trebuie să citești mai mult din cuvintele lui Dumnezeu despre modul în care expune El esența coruptă a omului. Trebuie să cauți toate aceste cuvinte, apoi să le citești deseori și să reflectezi asupra ta deseori, comparându-ți starea cu aceste cuvinte. Odată ce firea ta coruptă corespunde pe deplin, iar tu simți că acele cuvinte ale lui Dumnezeu îți expun starea în mod exact și cu multă acuratețe și că nu este în niciun fel incorect, atunci nu vei fi convins? Unii oameni spun: „Înțelegându-ți propria natură, o poți schimba.” Este ușor pentru oricine să spună asta. Dar cum o înțelegi? Trebuie să existe o cale. Dacă există o cale, atunci vei ști cum să experimentezi. Fără o cale, nu faci decât să trâmbițezi sloganul: „Toți trebuie să ne înțelegem naturile. Naturile noastre nu sunt bune și aparțin Satanei. Când ne înțelegem natura-esență, atunci ne putem transforma firile.” După ce ai terminat de trâmbițat, nu ai făcut nimic mai mult de-atât și nimeni nu are nicio înțelegere. Asta înseamnă să vorbești despre doctrine, fără a avea o cale. Nu creează probleme faptul de a lucra în acest fel? Care va fi rezultatul acestui fel de a lucra? De obicei, toți trâmbițați sloganul: „Trebuie să ne înțelegem naturile! Toți trebuie să-L iubim pe Dumnezeu! Toți trebuie să ne supunem lui Dumnezeu! Toți trebuie să ne plecăm înaintea lui Dumnezeu! Toți trebuie să-L venerăm pe Dumnezeu! Cine nu-L iubește pe Dumnezeu este inacceptabil!” A vorbi despre aceste doctrine este inutil și nu rezolvă probleme. Cum înțelegi natura umană? A-ți înțelege natura înseamnă, de fapt, a-ți diseca lucrurile din adâncul sufletului – lucrurile din viața ta și toată logica și filosofiile Satanei după care ai trăit – adică, viața Satanei după care ai trăit. Doar dezgropând lucrurile profunde din sufletul tău poți să-ți înțelegi natura. Cum pot fi dezgropate aceste lucruri? Ele nu pot fi dezgropate sau analizate minuțios doar printr-o chestiune sau două. De multe ori, după ce ai terminat de făcut ceva, tot nu ai ajuns să înțelegi. S-ar putea să treacă trei sau cinci ani înainte să poți să fii în stare să dobândești măcar un strop de conștientizare sau înțelegere. Prin urmare, în multe situații, trebuie să reflectezi asupra ta și să ajungi să te cunoști. Trebuie să sapi adânc și să te diseci conform cuvintelor lui Dumnezeu, ca să vezi vreun rezultat. Pe măsură ce înțelegi adevărul din ce în ce mai profund, vei ajunge treptat să-ți cunoști natura-esență, reflectând asupra ta și cunoscându-te.
Ca să-ți cunoști natura, trebuie să dobândești înțelegerea ei prin câteva lucruri. În primul rând, trebuie să înțelegi clar ceea ce îți place. Lucrul acesta nu se referă la ce-ți place să mănânci sau să porți, mai degrabă, se referă la tipurile de lucruri de care te bucuri, la lucrurile pe care le invidiezi, la lucrurile cărora te închini, la lucrurile pe care le urmărești și la lucrurile cărora le acorzi atenție în inima ta, la tipurile de persoane cu care-ți place să intri în contact și la tipurile de persoane pe care le admiri și le idolatrizezi în inima ta. De exemplu, celor mai multe persoane le plac oamenii cu reputație, oamenii care vorbesc și au o ținută elegantă sau îi plac pe aceia care se pricep la discursuri măgulitoare ori pe aceia care se prefac. Cele menționate mai sus se referă la tipul de oameni cu care le place să interacționeze. În ceea ce privește lucrurile de care se bucură oamenii, acestea includ faptul de a fi dispuși să facă anumite lucruri ușor de făcut, de a se bucura să facă lucruri pe care alții le consideră bune și care i-ar determina pe oameni să cânte laude și să ofere complimente. În naturile oamenilor, există o caracteristică comună lucrurilor care le plac acestora. Adică, lor le plac oamenii, evenimentele și lucrurile pe care alții le invidiază din cauza aparențelor, le plac oamenii, evenimentele și lucrurile care arată foarte frumos și luxos și le plac oamenii, evenimentele și lucrurile care îi fac pe alții să li se închine. Aceste lucruri care le plac oamenilor sunt minunate, orbitoare, superbe și mărețe. Toți oamenii se închină acestor lucruri. Se poate vedea că oamenii nu au niciun strop de adevăr și nici nu au asemănarea ființelor umane adevărate. Nu există nici cea mai măruntă semnificație în venerarea acestor lucruri și, totuși, oamenilor încă le plac. Aceste lucruri care le plac oamenilor par deosebit de bune celor care nu cred în Dumnezeu și toate sunt lucruri pe care oamenii sunt deosebit de dornici să le urmărească. Ca să dăm un exemplu simplu: există fani înfocați printre non-credincioși. Ei aleargă după actori sau cântăreți, îi pun să le semneze autografe și să le lase mesaje sau dau mâna cu ei și îi îmbrățișează. Există aceste lucruri în inimile credincioșilor? Cântați ocazional cântecele celebrităților pe care le venerați? Sau le imitați ocazional și vă îmbrăcați în stilurile lor, după care tânjiți? Faceți din aceste celebrități și din acești oameni faimoși obiectele și modelele venerației voastre. Acestea sunt lucrurile obișnuite pe care le iubesc oamenii. Oare chiar nu venerează credincioșii aceste lucruri pe care le venerează non-credincioșii? În adâncul lor, majoritatea oamenilor încă au inimi gata să le venereze. Tu crezi în Dumnezeu și pare că nu mai urmărești în mod clar acele lucruri. Totuși, în inima ta, tot invidiezi acele lucruri și încă le iubești. Din când în când, te gândești: „Încă vreau să ascult muzica lor și încă vreau să mă uit la programele de televiziune în care apar ei. Cum trăiesc ei? Unde sunt acum? Dacă aș putea să-i văd și să dau mâna cu ei, asta ar fi grozav și, chiar dacă aș muri, tot ar merita.” Indiferent pe cine venerează, în general, tuturor oamenilor le plac aceste lucruri. Poate că nu ai ocazia sau condițiile de-a intra în contact cu acești oameni, cu aceste evenimente și lucruri, dar aceste lucruri se află în inima ta. Lucrurile pe care oamenii le urmăresc și la care tânjesc aparțin tendințelor lumești, aceste lucruri sunt ale Satanei și ale diavolilor, sunt detestate de Dumnezeu și lipsite de orice adevăr. Lucrurile după care oamenii sunt înclinați să tânjească permit ca natura-esență pe care o au să fie scoasă la iveală. Preferințele oamenilor pot fi văzute în modul în care se îmbracă. Unii oameni sunt dornici să poarte haine atrăgătoare, colorate sau ținute bizare. Sunt dornici să poarte accesorii pe care nimeni altcineva nu le-a mai purtat înainte și adoră lucrurile care pot atrage sexul opus. Faptul că poartă aceste haine și accesorii arată preferința pe care o au pentru aceste lucruri în viețile lor și adânc în inima lor. Lucrurile care le plac nu sunt demne sau decente. Nu sunt lucruri pe care ar trebui să le urmărească o persoană normală. Există nedreptate în afecțiunea lor pentru ele. Perspectiva lor este exact aceeași cu cea a oamenilor lumești. Nu se poate vedea nicio parte care să corespundă cu adevărul. Prin urmare, toate lucrurile care îți plac, asupra cărora te concentrezi, cărora te închini, pe care le invidiezi și lucrurile la care te gândești zilnic în inima ta sunt reprezentative pentru natura ta. Predilecția ta pentru aceste lucruri lumești este suficientă pentru a dovedi că natura ta este amatoare de nedreptate și că, în situații grave, natura ta este ticăloasă și incurabilă. Ar trebui să-ți diseci natura în acest fel: să examinezi atent ce îți place și de ce anume te lepezi în viața ta. O vreme s-ar putea să fii bun cu o persoană, dar acest lucru nu dovedește că o placi. Ceea ce îți place cu adevărat este exact ceea ce e în natura ta; chiar dacă ai avea oasele rupte, tot te-ai bucura de lucrul acela și nu ai putea niciodată să te lepezi de el. Acest lucru nu este ușor de schimbat. Să luăm ca exemplu găsirea unui partener, oamenii caută oameni de același fel ca ei. Dacă o femeie s-ar îndrăgosti cu adevărat de cineva, atunci nimeni nu ar putea să o oprească. Chiar dacă ar avea picioarele rupte, tot ar vrea să fie cu el; ar vrea să se căsătorească cu el chiar dacă ar însemna că trebuie să moară. Cum se poate așa ceva? Acest lucru se datorează faptului că nimeni nu poate schimba ceea ce este în adâncul ființei oamenilor, în adâncul inimilor lor. Chiar dacă o persoană ar muri, sufletul său ar dori tot aceleași lucruri; acestea sunt lucrurile din natura umană și reprezintă esența unei persoane. Lucrurile care le sunt dragi oamenilor conțin o oarecare nedreptate. Unii își arată vădit dragostea pentru acele lucruri, în timp ce alții nu; unora le plac foarte mult, în timp ce altora nu; unii oameni au autocontrol, în timp ce alții nu se pot controla. Unii oameni tind să se scufunde în lucruri întunecate și ticăloase, ceea ce dovedește că nu au viață. Alți oameni pot să depășească ispitele trupului și să nu fie preocupați sau constrânși de aceste lucruri, ceea ce dovedește că au un pic de statură și că firile lor au fost puțin transformate. Unii oameni înțeleg unele adevăruri și simt că au viață și că Îl iubesc pe Dumnezeu, dar în realitate este încă prea devreme, iar a trece printr-o transformare a firii nu e o chestiune simplă. Este natura-esență a unei persoane ușor de înțeles? Chiar dacă cineva înțelege puțin, trebuie să treacă prin numeroase suișuri și coborâșuri pentru a obține acea înțelegere și, chiar și cu puțină înțelegere, schimbarea nu e ușoară. Toate acestea sunt dificultățile pe care le înfruntă oamenii, iar oamenii nu se pot cunoaște fără hotărârea de a urmări adevărul. Indiferent de modul în care oamenii, evenimentele și lucrurile din jurul tău se pot schimba și indiferent de modul în care lumea s-ar putea răsturna, dacă adevărul te îndrumă din interior, dacă a prins rădăcini în tine, iar cuvintele lui Dumnezeu îți călăuzesc viața, preferințele, experiențele și existența, în acel moment te vei fi transformat cu adevărat. Momentan, așa-zisa transformare a oamenilor înseamnă doar a coopera puțin, a fi capabili să accepte cu reticență să fie emondați, a-și îndeplini îndatoririle în mod activ și a avea puțin entuziasm și credință, dar aceasta nu poate fi considerată transformarea firii și nu dovedește că oamenii au viață. Acestea sunt doar preferințele și înclinațiile oamenilor – nimic mai mult.
Pentru a ajunge la o înțelegere a naturii oamenilor, în afară de a dezgropa acele lucruri din natura oamenilor care le sunt dragi acestora, trebuie descoperite și cele câteva aspecte esențiale ale naturii lor. De exemplu, punctele de vedere ale oamenilor privind lucrurile, metodele și obiectivele în viață ale oamenilor, valorile lor în viață și perspectiva asupra vieții, precum și punctele de vedere și opiniile lor asupra tuturor lucrurilor referitoare la adevăr. Acestea sunt toate lucruri din adâncul sufletelor oamenilor și au o relație directă cu transformarea firii. Care este atunci perspectiva omenirii corupte asupra vieții? Se poate spune că este aceasta: „Fiecare pentru sine și diavolul să-l ia pe cel mai din spate.” Toți oamenii trăiesc pentru ei înșiși; vorbind pe șleau, ei trăiesc pentru trup și doar pentru a-și pune mâncare în gură. Cum diferă această existență de cea a fiarelor? Nu există nicio valoare în a trăi astfel, fără a mai vorbi de vreo semnificație. Perspectiva unei persoane asupra vieții are legătură cu lucrurile pe care se bazează pentru a trăi în lume, cu lucrurile pentru care trăiește și cu felul cum trăiește – iar acestea sunt toate lucruri esențiale care există în natura umană. Disecând natura oamenilor, vei vedea că toți oamenii I se împotrivesc lui Dumnezeu. Toți sunt demoni și nu există nicio persoană cu adevărat bună. Doar disecând natura oamenilor, poți să le cunoști cu adevărat corupția și esența și să înțelegi ce sunt oamenii de fapt, ce le lipsește cu adevărat, cu ce ar trebui să fie echipați și cum ar trebui să trăiască o asemănare umană. Adevărata disecare a naturii unei persoane nu este ușoară și nu se poate face fără a experimenta cuvintele lui Dumnezeu sau a avea experiențe adevărate.
Primăvară, 1999